Couchsurfing

February 15th, 2010 by lucicka

Už před několika lety kolem mě porběhla informace o Couchsurfingu – síti cestovatelů poskytující/hledající nocleh jiným/u jiných cestovatelů.  Zde v Tromsø mě informace o Couchsurfingu stíhaly poněkud častěji (naši kamarádi Uradnici couchsurfingují o sto šest – s několika jejich nocležníky jsme se setkali i my a mohli tak nakouknout trochu pod pokličku), takže jsem se rozhodla pořádně zjistit, o co jde. Read the rest of this entry »

Sobí závody

February 12th, 2010 by lucicka

Sobí závody

Od 1. února se v Tromsø slavil sámský týden v souvislosti se Sámi National Day 6. února. Konala se spousta přednášek, výstav, koncertů a filmů, žel bohužel na žádné z těchto akcí jsme nebyli. Ale nedělní The Norwegian Reindeer Racing Championship jsme si nemohli nechat ujít. Read the rest of this entry »

Saunování a polární záře

February 6th, 2010 by lucicka

polární záře

V úterý jsme byli u Uradniku v sauně – Marťa a Mišu bydlí na kolejích a mají zdarma k dispozici “domeček” – společenskou místnost s kuchyní, krbem a hlavně se saunou. Čas od času se k nim zajdem do sauny vyhřát. Tentokrát byla “sauna-party” nějak jiná, možná proto, že se nám tenhle norský výlet chýlí ke konci a tak mě něteré věci berou víc než normálně.  Read the rest of this entry »

DNT cabin a výlet na Blåkollkoia

January 30th, 2010 by lucicka

výlet  ke cabi Blåkollkoia

výlet ke cabin Blåkollkoia

Po celém Norsku funguje síť horských chat provozovaných norskou turistickou společností DNT (Den Norske Turistforening, která se také stará o značení cest kamennými mohylkami nebo červeným ”T”). Některé z horských chat, ”cabin”, jsou s obsluhou, jiné jsou bez obsluhy, některé jsou zamčené a je potřeba ”koupit” si klíč, jiné jsou otevřené po celý rok. Kolem Tromsø jsou nejčastějšími chaty odemčené po celý rok, bez obsluhy. Read the rest of this entry »

První sluníčko

January 24th, 2010 by lucicka

první sluníčko

15. ledna skončila v této zeměpisné šířce polární noc a poprvé vyšlo slunce. Protože však Tromsø leží mezi hory, slunce vyjde oficiálně až 21. ledna. My se ale sluníčka nemohli dočkat a tak jsme za ním vyrazili do kopců. Read the rest of this entry »

Jak mě málem vyhostili ze země

January 22nd, 2010 by lucicka

Koncem října nám přibyla v Nørut Natalie, nová kolegyně z Ruska. Při obědě mi líčila své trable se získáváním víza a povolení k pobytu. Povolení k pobytu jsem úplně vypustila z hlavy a teprve nyní mi Natalie připomněla, že bych se o to měla začít zajímat. Tak jsem začala. O povolení k pobytu musí cizinec zažádat, pokud v Norsku pobývá po dobu delší než 3 měsíce, do té doby je brán jako turista. Mně tyto 3 měsíce končily za necelý týden. Read the rest of this entry »

Silvestr a návštěva mamky

January 16th, 2010 by lucicka
Silvestr

Silvestr

Na poslední den roku a pár následujících nás přijela navštívit mamina. Protože dny jsou stále ještě příliš krátké a mamka po operaci kolene toho moc nenachodí, pojali jsme tuto návštěvu spíš odpočinkově – respektive záměr byl takový. Silvestrovský večer i další následující dlouhé večery jsme tak trávili při Osadnících (přijeli nás navštívit spolu s mamkou), pexesu a dalších hrách, které jsme po hodně moc letech znovu oprášili. A vůbec to nebylo špatné. Read the rest of this entry »

Norsk Jule aneb Vánoce po norsku

January 12th, 2010 by lucicka

Norsk Jule

Norsk Jule

Na svátky jsme se rozhodli zůstat na severu a konečně zažít pořádné bílé Vánoce. Ještě v polovině prosince to však se sněhem vypadalo dost bídně, teprve týden před Vánoci přišla pořádná sněhová nadílka a konečně se dalo do práce jezdit od domovních dveří k dveřím našeho institutu na lyžích. Městečko zapadlo bílou peřinou, pod kterou v té polární polotmě svítila světla domů, jak z ladovských obrázků. Ulice ožily lyžaři, dětmi na lyžo-sáňkách a lidmi nepřetržitě odklízející sníh u svých příjezdových cest. Honzovi se dostalo od sousedů uznání jakožto velmi schopného odhazovače sněhu (místo kariéry architekta si tu tak začal budovat nadějnou kariéru manuální sněhové frézy). Ulice v centru města, stromeček na náměstí, hromosvody na střechách a dokonce i jeřáb v přístavu zazářili adventním osvětlením. Tak jsme se i my začali chystat na Vánoce. Read the rest of this entry »

Norské kulinářské speciality – Lutefisk aneb o rybě co mizí

December 20th, 2009 by lucicka

Podle našeho nejčastějšího jídla zde v Norsku za posledních 5 měsíců by se dalo usuzovat, že typickým norským pokrmem jsou špagety s rajčatovým protlakem. Inu, místní tradice a nabídka trhu nejsou hlavním faktorem ovlivňující co bude na talíři, několik málo „noků“ v peněžence má na kulinářské speciality přeci jen silnější vliv. I tak se ale čas od času dostaneme k místním pochutinám, většinou na návštěvách u Norů či na firemních večírcích a konferencích. Mohli jsme tak ochutnat sobí stejky a sobí guláš, losí polévku, jehněčí kýtu, velrybu, tresku solenou i uzenou i úplně obyčejnou, mraženou i čerstvě ulovenou darovanou od rybáře, anglerfish (nevím, jaké má tahle strašidelně vyhlížející ryba s anténkou na hlavě jméno), lososa, moruškovou polévku, šíchovou šťávu a už ani nevím jaké další dobroty. Do některých specialit jsme se pustili i sami, jednou z nich byla příprava mýty opředené lutefisk. Read the rest of this entry »

Ti på topp a polárně noční výlet na Nordfjellet

November 29th, 2009 by lucicka

Nordfjellet

Jak jsem se již zmínila dříve, Norové jsou velcí výletníci a vymýšlí vše možné, jak ty méně nadšené výletníky do kopců vytáhnout. A proto si vymysleli Ti på topp (Top ten vrcholky kolem Tromsø), turistickou soutěž s cílem „motivovat k výletům do krásné krajiny a přispět k zlepšení fyzické kondice a zdravotního stavu všech věkových skupin.“  ti på topp Read the rest of this entry »